Udbytter 2023 for Investeringsforeningen Sparinvest og Værdipapirfonden Sparindex
Udbytterne er nu revideret og herunder finder du en oversigt over de endelige á conto udbytter.
Klik her for at se de reviderede udbytter.
Tidsplanen er uændret:
- Sidste handelsdag inkl. udbytte den 1. februar 2024
- Første handelsdag ekskl. udbytte den 2. februar 2024
- Udbetaling på investorernes konti den 6. februar 2024
Der gøres opmærksom på, at de endelige à conto udbytter skal godkendes på generalforsamling i 2024 i Investeringsforeningen Sparinvest og af bestyrelsen i Værdipapirfonden Sparindex. Tallene er beregnet pr. 31. december 2023 og opgjort i kr. pr. investeringsbevis.
Læs de offentliggjorte fondsbørsmeddelelser.
Læs mere om muligheden for automatisk geninvestering af dine udbytter.
Relaterede Artikler
Optimisme trodsede konflikt: Bedste aktiemåned siden 2020
Risikoappetitten er tilbage. Selv om situationen i Hormuz-strædet langt fra er normaliseret, øjner investorerne en vej ud af krisen og har sendt de ledende indeks op i nye rekordniveauer. ”Vi er forsigtige optimister, men balancen er dog skrøbelig, og de positive tendenser mangler stadig at stå deres møde med virkeligheden, siger chetstrateg Andreas Østerheden i denne video.
Invester via Aktiesparekonto
Du kan som privatperson opnå skattefordele, hvis du investerer frie midler i aktier eller investeringsbeviser via en Aktiesparekonto i dit pengeinstitut.
Aconto-udbytter for regnskabsåret 2025
Udbyttesatserne for regnskabsåret 2025 er nu vedtaget og revideret for Investeringsforeningen Sparinvest og Værdipapirfonden Sparindex.