Robuste aktier trodsede amerikansk konkurs og rentetvivl
Oktober bød på pæne aktiestigninger i Europa og USA, hvor en større virksomhedskonkurs og usikkerhed om yderligere rentenedsættelser ikke kunne slå skår i investorernes humør.
”Måneden var ellers rig på begivenheder, der kunne have sat aktieopsvinget på pause. Vi så en eskalering – og efterfølgende deeskalering – af handelskonflikten i mellem USA og Kina. Dertil kom konkursen i bla. First Brands – en betydelig underleverandør til amerikanske bilindustri, hvilket førte til spekulationer om kreditkvaliteten mere generelt sammen med flere dårlige lån i den regionale banksektor,” siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Relaterede Artikler
Aktier løftet af AI-begejstring og aftagende geopolitisk nervøsitet
Markederne udviser betydelig robusthed trods uro og renteudsving. Fundamentet for aktier er fortsat solidt, men efter de seneste måneders kursstigninger er der god grund til at balancere optimismen og fastholde et uændret risikoniveau på kort sigt, siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Optimisme trodsede konflikt: Bedste aktiemåned siden 2020
Risikoappetitten er tilbage. Selv om situationen i Hormuz-strædet langt fra er normaliseret, øjner investorerne en vej ud af krisen og har sendt de ledende indeks op i nye rekordniveauer. ”Vi er forsigtige optimister, men balancen er dog skrøbelig, og de positive tendenser mangler stadig at stå deres møde med virkeligheden, siger chetstrateg Andreas Østerheden i denne video.
Sparinvest lancerer tre nye indeksfonde
Sparinvest udvider paletten af passivt forvaltet Sparindex-fonde. De nye fonde følger udviklingen i tre, bredt anerkendte aktieindeks med henholdsvis globale, europæiske og amerikanske aktier og med årlige omkostninger, som er blandt de laveste i markedet.