Trods risici ser vi et attraktivt potentiale for aktier
September var en stærk måned for aktier. For nylig øgede vi derfor aktieandelen i porteføljerne, da de økonomiske og pengepolitiske forudsætninger nu fremstår væsentligt bedre end blot før sommeren. Ifølge chefstrateg Andreas Østerheden tegner der sig et klart mere positivt billede for aktiers potentiale. Han vurderer, at den amerikanske økonomi kan finde en acceptabel balance mellem inflation og vækst. Og med udsigt til yderligere et par rentenedsættelser er der gode muligheder for højere aktiekurser i løbet af de næste 3-6 måneder.
Relaterede Artikler
Comeback til AI-temaet, mens renterne steg kraftigt
Teknologiaktierne var den klare drivkraft bag stigningen i globale aktier i september. Samtidig steg både olieprisen og renterne markant, hvilket gav et mere blandet markedsbillede og bragte inflation og pengepolitik tilbage øverst på investorernes dagsorden.
Renter og centralbankerne tilbage i førersædet
Renterne og centralbankerne stjal overskrifterne i en måned, hvor investorernes fokus især var rettet mod den hastigt voksende amerikanske gældpukkel og særledes stærke regnskabstal fra chipproducenten Nvidia.
Ny kampagne sætter fokus på investeringsrådgivning
Med en ny kampagne ”Gå til en prof” sætter Sparinvest og en række lokale banker, spare- og andelskasser fokus på værdien af professionel investeringsrådgivning