*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Artikel Aktuelt |

Sparinvest lancerer europæisk forsvarsfond

Sparinvest lancerer nu den første danske fond, der udelukkende har fokus på europæiske forsvarsaktier. Det skal hjælpe til at øge investeringerne i den europæiske forsvarsindustri. Med fonden får Sparinvest og pengeinstitutterne i samarbejdet en stærk position over for investorer, der ønsker en eksponering mod den europæiske forsvarsindustri.

Europa står over for en stor og vigtig opgave med at styrke sit forsvar. Som den første danske kapitalforvalter lancerer Sparinvest derfor en fond, der udelukkende har fokus på europæiske forsvarsaktier. Det skal give professionelle og private investorer lettere adgang til at investere i den europæiske forsvarsindustri og dermed bidrage til at styrke Europas oprustning.

”Vi oplever stor interesse fra vores kunder for at investere i især europæiske forsvarsaktier. Som kapitalforvalter ønsker vi at imødekomme vores kunders behov og samtidig bidrage til at løfte den vigtige samfundsopgave, der ligger i at styrke Europas forsvar. Fonden er den første danske af sin slags, og det giver os sammen med vores samarbejdspartnere i Sparinvest en stærk position over for investorer, der ønsker en dansk børsnoteret fond med eksponering mod den europæiske forsvarsindustri,” siger Jørgen Søgaard-Andersen, direktør i Sparinvest.

Fonden er en del af Sparindex-universet, der består af et bredt udvalg af passivt forvaltede indeksfonde. Indekserede fonde er blevet fortsat mere populære blandt professionelle og private investorer. Det skyldes ikke mindst, at de tilbyder lave omkostninger og en bred eksponering til f.eks. globale aktier eller mere specialiserede indeks.

Stor interesse for forsvar

Øgede investeringer i den europæiske forsvarsindustri vil i de kommende år give virksomhederne lettere og billigere adgang til kapital. Det vil gøre det muligt for virksomhederne at investere i nye projekter samt forskning og innovation. Samlet set vil det være med til at styrke den europæiske forsvarsindustri.

”Vi ved, at der over de kommende år skal tilføres massive ressourcer til forsvarsindustrien, som generelt har været nedprioriteret siden Murens fald. Samtidig har virksomhederne udsigt til stor efterspørgsel på deres produkter, da Europas oprustning i høj grad vil ske gennem indkøb fra europæiske producenter. Vi oplever allerede interesse fra professionelle investorer, og vi forventer i det hele taget god efterspørgsel på fonden fra både professionelle og private kunder, når fonden inden længe bliver børsnoteret,” siger Jørgen Søgaard-Andersen.

Sparindex INDEX Europa Forsvar åbner i dag for handel for professionelle investorer. Fonden ventes at blive børsnoteret på Nasdaq tirsdag den 12. juni og bliver hermed tilgængelig for både professionelle og private investorer på alle handelsplatforme, hvor Sparindex-fonde udbydes.

Fakta om Sparindex INDEX Europa Forsvar

  • Sparindex INDEX Europa Forsvar er en passivt forvaltet fond, som følger indekset iSTOXX Europe Total Market Defense Enhanced Index. Fonden vil have en administrationsomkostning på 0,50%.
  • Fonden investerer i børsnoterede europæiske selskaber inden for bl.a. luftfart, komponenter, forsvarssystemer og højt specialiseret teknologi.
  • Fonden efterlever Sparinvests Politik for Bæredygtig Investering. Derfor er producenter af kontroversielle våben ekskluderet.

Siden invasionen af Ukraine er europæisk sikkerhed rykket helt op på den politiske dagsorden. Se med på dette webinar, hvor Product Manager Aske Emanuel Brahm præsenterer vores nye indeksfond med fokus udelukkende på europæiske forsvarsselskaber. Hør hvilke virksomheder der er i frontlinjen af det europæiske forsvars- og sikkerhedslandskab – og hvordan du som investor kan få eksponering mod forsvarstemaet.

 

Dette er markedsføringskommunikation. Der henvises til prospektet/erne for Investeringsforeningen Sparinvest/Sparinvest SICAV/Værdipapirfonden Sparindex og ’central information’ (PRIIP KID), før der træffes endelige investeringsbeslutninger. Historiske afkast og hidtidig kursudvikling kan ikke betragtes som en garanti for fremtidige afkast og kursudvikling, ligesom investering altid er forbundet med risiko for tab, blandt andet som følge af markeds- og valutaudsving. Eventuelle præsenterede fremtidsscenarier er et skøn over den fremtidige performance baseret på dokumentation fra tidligere performance om, hvordan værdien af denne investering/aktuelle markedsforhold varierer og er således ikke en nøjagtig indikator for den fremtidige performance. Det afkast, du får, vil variere, afhængigt af hvordan markedet udvikler sig, og hvor længe du beholder investeringen/produktet. Fremtidige afkast kan være negative. Vær opmærksom på, at indholdet kan tage udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet. Se derfor altid efter datoen, inden du eventuelt reagerer. Information om ESG-relaterede aspekter ved investeringen i den promoverede fond kan findes i prospektet. Læs om Sparinvests tilgang til ESG her https://www.sparinvest.dk/investering/baredygtig/. 

Relaterede Artikler