Mens Trump buldrer videre, tager vi en smule af risikoen
Amerikanske aktier har haft sit værste kvartal siden 2022. Investorerne er bekymrede for væksten og de mange skiftende og modsatrettede udmeldinger fra den amerikanske administration. Den negative stemning er kun blevet forstærket oven på den seneste række af Trumps tariffer, som denne gang rammer bredt over hele verden. Hør Chefstrateg Andreas Østerheden udlægge, hvad der driver udviklingen og vores forventninger til markedet de kommende måneder.
Relaterede Artikler
Robuste aktier trodsede amerikansk konkurs og rentetvivl
Oktober bød på pæne aktiestigninger i Europa og USA, hvor en større virksomhedskonkurs og usikkerhed om yderligere rentenedsættelser ikke kunne slå skår i investorernes humør.
Trods risici ser vi et attraktivt potentiale for aktier
September var en stærk måned for aktier. For nylig øgede vi derfor aktieandelen i porteføljerne, da de økonomiske og pengepolitiske forudsætninger nu fremstår væsentligt bedre end blot før sommeren. Ifølge chefstrateg Andreas Østerheden tegner der sig et klart mere positivt billede for aktiers potentiale. Han vurderer, at den amerikanske økonomi kan finde en acceptabel balance mellem inflation og vækst. Og med udsigt til yderligere et par rentenedsættelser er der gode muligheder for højere aktiekurser i løbet af de næste 3-6 måneder.
Forsigtig optimisme: Vigtige uger forude
Det er for tidligt afblæse handelskrigen og lægge inflationsfrygten helt i graven. Den seneste tids nøgletal har dog gjort os mere positive på aktier, men meget kommer til at blive afgjort de kommende uger.