Mens Trump buldrer videre, tager vi en smule af risikoen
Amerikanske aktier har haft sit værste kvartal siden 2022. Investorerne er bekymrede for væksten og de mange skiftende og modsatrettede udmeldinger fra den amerikanske administration. Den negative stemning er kun blevet forstærket oven på den seneste række af Trumps tariffer, som denne gang rammer bredt over hele verden. Hør Chefstrateg Andreas Østerheden udlægge, hvad der driver udviklingen og vores forventninger til markedet de kommende måneder.
Relaterede Artikler
Aktier løftet af AI-begejstring og aftagende geopolitisk nervøsitet
Markederne udviser betydelig robusthed trods uro og renteudsving. Fundamentet for aktier er fortsat solidt, men efter de seneste måneders kursstigninger er der god grund til at balancere optimismen og fastholde et uændret risikoniveau på kort sigt, siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Optimisme trodsede konflikt: Bedste aktiemåned siden 2020
Risikoappetitten er tilbage. Selv om situationen i Hormuz-strædet langt fra er normaliseret, øjner investorerne en vej ud af krisen og har sendt de ledende indeks op i nye rekordniveauer. ”Vi er forsigtige optimister, men balancen er dog skrøbelig, og de positive tendenser mangler stadig at stå deres møde med virkeligheden, siger chetstrateg Andreas Østerheden i denne video.
Sparinvest lancerer tre nye indeksfonde
Sparinvest udvider paletten af passivt forvaltet Sparindex-fonde. De nye fonde følger udviklingen i tre, bredt anerkendte aktieindeks med henholdsvis globale, europæiske og amerikanske aktier og med årlige omkostninger, som er blandt de laveste i markedet.