Fornyet risikoappetit i januar – igen i kølvandet på faldende renter
Risikoappetitten vendte kraftigt tilbage hos finansinvestorer i januar efter en periode i december, som var domineret af risikoaversion (investors modvilje til at påtage sig risiko uden at blive kompenseret for det). Det skiftende mønster mellem risikoappetit og risikoaversion har været gældende siden starten af 2022 og karakteriserer den brydningstid, som følger med de pengepolitiske stramninger. De høje afkast på risikofyldte aktiver indtraf igen i en periode med forholdsvis store fald i de amerikanske statsrenter.

Læs hele månedskommentaren - klik her
Relaterede Artikler

Danske aktier under pres – grund til bekymring?
Danske aktier har haft et udfordrende 2025. Det ledende danske indeks ligger år-til-dato markant efter det brede europæiske marked, som er steget pænt i år. Især to selskaber, Novo Nordisk – og senest Ørsted – har trukket negative overskrifter, og nu spørger investorerne med rette, om der er grund til bekymring. Hør chefporteføljeforvalter Hans Kjær give sit bud på, hvorfor danske aktier har haft det svært i år – og hvorfor der trods alt fortsat er masser af kvalitet at finde blandt de danske selskaber.

Sparinvest lancerer europæisk forsvarsfond
Sparinvest lancerer nu den første danske fond, der udelukkende har fokus på europæiske forsvarsaktier. Det skal hjælpe til at øge investeringerne i den europæiske forsvarsindustri. Med fonden får Sparinvest og pengeinstitutterne i samarbejdet en stærk position over for investorer, der ønsker en eksponering mod den europæiske forsvarsindustri.

Fire fonde skifter navn
Som følge af nye regler for navngivning af fonde skifter fire fonde i Sparinvest navn