Afkastet på risikofyldte aktiver i front i august
I august var det i overvejende grad de risikofyldte aktiver, som opnåede de højeste afkast – en udvikling, som blev ført an af aktier og High Yield (HY)-obligationer.
Globale aktier steg ifølge MSCI ACWI med 2,6% opgjort i lokalvaluta. Opgjort i DKK blev afkastet på 2,9% i forrige måned. Stigningerne var ført an af teknologisektoren.
Relaterede Artikler
Sparinvest lancerer tre nye indeksfonde
Sparinvest udvider paletten af passivt forvaltet Sparindex-fonde. De nye fonde følger udviklingen i tre, bredt anerkendte aktieindeks med henholdsvis globale, europæiske og amerikanske aktier og med årlige omkostninger, som er blandt de laveste i markedet.
Aktier løftet af AI-begejstring og aftagende geopolitisk nervøsitet
Markederne udviser betydelig robusthed trods uro og renteudsving. Fundamentet for aktier er fortsat solidt, men efter de seneste måneders kursstigninger er der god grund til at balancere optimismen og fastholde et uændret risikoniveau på kort sigt, siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Optimisme trodsede konflikt: Bedste aktiemåned siden 2020
Risikoappetitten er tilbage. Selv om situationen i Hormuz-strædet langt fra er normaliseret, øjner investorerne en vej ud af krisen og har sendt de ledende indeks op i nye rekordniveauer. ”Vi er forsigtige optimister, men balancen er dog skrøbelig, og de positive tendenser mangler stadig at stå deres møde med virkeligheden, siger chetstrateg Andreas Østerheden i denne video.