Aktier stiger på forventninger om en genåbning af økonomierne
At det brede aktiemarked nu er tilbage på det niveau, vi havde i midten af sidste år, er et udtryk for, at aktieinvestorer forventer, at den nuværende dybe nedgang i økonomisk aktivitet er meget midlertidig.
Men hvor hurtige og hvor voldsomme udbrud kommer vi til at se igen i forbindelse med genåbningen? Det er implicit det spørgsmål, som investorer skal stille sig selv og have et eller andet svar på. Specielt aktiemarkedet lige nu er ret optimistisk.
Relaterede Artikler
Forventede udbytter for regnskabsåret 2025
De forventede udbyttesatser for regnskabsåret 2025 for Investeringsforeningen Sparinvest og Værdipapirfonden Sparindex er nu beregnet.
Dramatisk start på 2026 – markedet ser gennem geopolitikken
USA’s aktion i Venezuela sætter geopolitik tilbage på dagsordenen i 2026. Ifølge seniorstrateg Samir Barki peger det på et år, hvor politisk støj og geopolitiske spændinger igen er noget, vi som investorer må forholde os til. Erfaringen er dog, at den type konflikter kun udløser kortvarige udsving snarere end langvarige negative effekter, og hidtil har markedsreaktionen da også været relativt afdæmpet.
Investeringskonto FRI til erhverv
Regnskabsåret 2025 nærmer sig så småt sin afslutning. Har du et overskud i din virksomhed, du gerne vil have til at vokse, har du nu mulighed for at investere overskuddet via Investeringskonto FRI.