Markedsuro ikke et varsel om recession
Er USA ved at tabe terræn? De seneste uger har budt på kraftige udsving på de finansielle markeder, hvor især amerikanske aktier og tech-giganterne har måtte holde for. Chefstrateg Andreas Østerheden giver indblik i, hvad der har udløst frasalget af amerikanske aktier, og hvorfor vi ikke ser tegn på en større økonomisk afmatning i USA.
Relaterede Artikler
Uro i Mellemøsten skaber usikkerhed, men fundamentet under aktier holder
Februar bød på positive afkast i globale aktier, solide regnskaber og fortsat robust økonomi. Geopolitisk uro og nervøsitet om AI-temaet øger usikkerheden, men hovedscenariet for aktier er fortsat intakt, siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Geopolitisk uro – hvad betyder det for dine investeringer?
Angrebet på Iran har skabt usikkerhed på finansmarkederne og sendt olieprisen i vejret og aktiekurserne ned. Hør chefstrateg Andreas Østerheden forklare, hvad det betyder for investorerne, og hvorfor man bør holde fast i sin investeringsstrategi.
Solid januar måned for aktier
Særligt i Europa, Danmark og Emerging Markets er aktier kommet stærkt ind i 2026 med pæne stigninger. "Vi fastholder derfor vores forsigtige optimisme og øger aktierisikoen i porteføljerne en smule”, fortæller chefstrateg Andreas Østerheden.