2024 mere end godkendt: Investorernes blik stift rettet mod Fed og Beijing
Vi lukker 2024 og ser frem imod, hvad der venter investorerne i 2025. Mens december markerede afslutningen på et investeringsår, som var mere end godkendt, har vi fra årets start fokus på to overordnede temaer, som vi mener, kommer til at sætte retningen de kommende kvartaler: Den amerikanske centralbank, Fed, og kinesisk økonomi, som længe har sovet tornerosesøvn.
Relaterede Artikler
Uro i Mellemøsten skaber usikkerhed, men fundamentet under aktier holder
Februar bød på positive afkast i globale aktier, solide regnskaber og fortsat robust økonomi. Geopolitisk uro og nervøsitet om AI-temaet øger usikkerheden, men hovedscenariet for aktier er fortsat intakt, siger chefstrateg Andreas Østerheden.
Geopolitisk uro – hvad betyder det for dine investeringer?
Angrebet på Iran har skabt usikkerhed på finansmarkederne og sendt olieprisen i vejret og aktiekurserne ned. Hør chefstrateg Andreas Østerheden forklare, hvad det betyder for investorerne, og hvorfor man bør holde fast i sin investeringsstrategi.
Solid januar måned for aktier
Særligt i Europa, Danmark og Emerging Markets er aktier kommet stærkt ind i 2026 med pæne stigninger. "Vi fastholder derfor vores forsigtige optimisme og øger aktierisikoen i porteføljerne en smule”, fortæller chefstrateg Andreas Østerheden.